Ромен Гарі

Ромен Гарі

Роме́н Гарі́ — французький письменник.
Справжнє ім'я — Роман Кацев у такому написанні воно й залишилося у французьких документах). Також писав під псевдонімом Еміль Ажар
Двічі лауреат Гонкурівської премії (1956 під ім'ям Ромена Гарі і 1975 під ім'ям Еміля Ажара).

Ромен народився у російськомовній сім'ї єврейського походження. Батько — Ар'є-Лейб Кацев — був комерсантом, торгував хутром. Мати — Ніна (або Міна) Овчинська — професійно шила. Пізніше Гарі розповідав, ніби його мати була колись акторкою, але французька дослідниця Міріам Анісімов у книзі «Ромен Гарі, хамелеон» стверджує, що це, ймовірніше за все, вигадка. Ар'є-Лейб Кацев залишає сім'ю у 1925 році. Романа виховує мати.
З Вільнюса (тоді — частини Польщі) сім'я переїжджає до Варшави. Звідти Овчинська з сином емігрують до Франції (Роману тоді 13 років). Вони оселяються у Ніцці. У 1938 році Роман іде до армії. Військовий пілот. У 1940, після капітуляції Франції, перебирається до Англії, де приєднується до Вільної Франції  — армії генерала Де Голля. Продовжує битися у складі повітряних сил.
Після війни працює дипломатом, у 1950-х роках — генеральним консулом Франції у Лос-Анджелесі. Був секретарем посольств Франції у багатьох країнах світу. Гарі починає писати ще до війни. Тоді ж з'являються його перші публікації. Проте справжньої майстерності він досягає лише у повоєнний період.
Гарі приділяв велику увагу стильності, бездоганності свого зовнішнього вигляду та одягу.
Закінчив життя самогубством у 1980 році. Тіло кремовано. Частину попелу розсипано над Середземним морем.