Амброз Ґвіннетт Бірс (Ambrose Bierce)

Амброз Ґвіннетт Бірс (Ambrose Bierce)

Амброз Ґвíннетт Бірс (англ. Ambrose Gwinnett Bierce; 24 червня 1842 — зниклий безвісти після 26 грудня 1913) — американський письменник і журналіст, провідний публіцист-сатирик свого часу, поет. Автор короткої прози, нарисів, есе, бувальщин і байок, поезій. Найбільше відомий завдяки своїм військовим (збірка «Історії про військових і цивільних» (англ. Tales of Soldiers and Civilians), 1891) і містичним / страшним оповіданням (збірка «Чи таке можливо?» (англ. Can Such Things Be?), 1893; «Фантастичні казки» (англ. Fantastic Fables), 1899), сатиричного «Словника від Лукавого» (англ. The Devil's Dictionary, 1906).

Учасник Громадянської війни у США, відзначався своєрідною репортерською різкістю, непоступливістю і прямолінійністю, які виявлялися не лише в його статтях та есе, а й у художній прозі і поезії. Через це він заробив прізвисько «Нещадний Бірс» (англ. Bitter Bierce). У старшому віці підтримував і заохочував молодих літераторів, таких як поет Джордж Стерлінґ (1869—1926) і автор страшних оповідань Вільям Чемберз Морроу (1854—1923).

Наприкінці життя Амброз Бірс, розбитий особистими трагедіями (передчасна смерть двох синів, розлучення з дружиною, проблеми з роботодавцями), вирушив до Мексики, де саме точилася громадянська війна. Останній його лист додому був датований 26 грудня 1913 р., після чого письменник зник у невідомому напрямку. Місце і час смерті Амброза Бірса достеменно невідомі.

Його літературна спадщина одержала високу оцінку у сучасників і наступників. Бірс вважається взірцевим майстром короткої прози, а його оповідання «Випадок на мосту через совину річку» (англ. An Occurrence at Owl Creek Bridge, 1890) вважається класикою американської літератури.